Records

Showing 64 items
Track/FieldEventB/GTime/Distance/HeightAthleteYearSite/Meet
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
Track/FieldEventB/GTime/Distance/HeightAthleteYearSite/Meet
Distance Runs 1500 Steeplechase Girls 5:40.7 Deanna Kulesz 2002 Dan Crowe Relays 
Distance Runs 1500 Steeplechase Boys 4:46.6 Matt Hudson 2002 Dan Crowe Relays 
Distance Runs 1600 Meter Run Girls 5:02.1 Karol Davidson 1983 Vol Track Classic 
Distance Runs 1600 Meter Run Boys 4:13.40c (Converted from 4:14.93 mile) Maclean O'Donnell  2008 Music City Distance Carnival (Nashville, TN) 
Distance Runs 2000 Steeplechase Boys 6:40.3 Lance Ivey  2003 Roosevelt Invitational (Dayton, OH) 
Distance Runs 2000 Steeplechase (high barrier) Girls 8:50.87 Shelby Stallings 2003 Snake Evans Relays 
Distance Runs 2000 Steeplechase (low barrier) Girls 8:30.53 Katie Ostrouchov 2010 Roosevelt Invitational (Dayton, OH) 
Distance Runs 2 Mile Run (Indoor) Girls 11:32.46 Melanie Kulesz 2009 Nike Invitational Nationals, March 13-15, 2009, Boston, MA 
Distance Runs 2 Mile Run (Indoor) Boys 9:28.97 John Sharpe 2010 Nike Invitational Nationals, March 12-14, 2010, Boston, MA 
Distance Runs 3200 Meter Run Girls 10:59.6 Sarah Damen 1998 News-Sentinel Relays 
Distance Runs 3200 Meter Run Boys 9:04.59 Maclean O'Donnell 2008 State 
Distance Runs 5000 Meter Run (Indoor) Girls 18:38.39 Adrian Etheridge 2010 Nike Invitational Nationals, March 12-14, 2010, Boston, MA 
Distance Runs 800 Meter Run Girls 2:07.7 Karol Davidson 1983 Oak Ridge (home meet) 
Distance Runs 800 Meter Run Boys 1:52.23 Emerson Peacock 2008 Oak Ridge (home meet) 
Distance Runs 800 Meter Run (Indoor) Girls 2:23.51 Autumn Gipson  2010 Nike Invitational Nationals, March 12-14, 2010, Boston, MA 
Field Events Discus Throw Girls 128-08 Sarah Gundlach  1978 State 
Field Events Discus Throw Boys 168-00.5 David Shaffer 1969 State (Champion) 
Field Events High Jump Girls 5-09  Sandy Seith 1978 Region 
Field Events High Jump Boys 6-08.25 Jason McAddley 1997 Baylor 
Field Events Long Jump Girls 19-04.5 Dee Dee Smith 1990 Region 
Field Events Long Jump Boys 23-07.75 Jadon Short 2011 Arcadia (CA) Invitational 
Field Events Pole Vault Girls 9-06  Jennifer Howard, Katie Edwards, Lauren Pratt 2001, 2003, 2006 News-Sentinel Relays, Oak Ridge (home meet), Section 
Field Events Pole Vault Boys 15-03 Nathan Parkhurst 1999 Section 
Field Events Shot Put Girls 45-04 Regina Troupe 1982 Oak Ridge (home meet) 
Field Events Shot Put Boys 57-07 John Selleh 1966 Oak Ridge (home meet) 
Field Events Shuttle Hurdle Relay (intermediate hurdles) Boys 1:03.7 Sam Holt, Darryl Davidson, Carlton Allen, Cory Blanton 2002 Roosevelt Invitational (Dayton, OH) 
Field Events Triple Jump Girls 35-03.5 Emily Mitchell 2004 Section 
Field Events Triple Jump Boys 46-06.75 Jadon Short 2009 Sectionals Oak Ridge, TN 
Hurdles 100 Meter Hurdles Girls 14.6 Karen Haffey 1984 Region 
Hurdles 110 Meter Hurdles Boys 14.32 Steven Wood 1999 State (Champion) 
Hurdles 300 Meter Hurdles Girls 46.5 Karen Haffey 1984 District 
Hurdles 300 Meter Hurdles Boys 38.44 Jason McAddley 1997 State 
Multi-Events Pentathlon Girls 3228 points (Using current TSSAA tables) 110 yard (100 meter) hurdles -- 15.9 (727) shot put -- 27' 11" (8.51 m)(432) high jump -- 5' 0" (1.52 m) (655) long jump -- 16' 3 3/4" (4.96 m) (548) 880 yard (800 m) rum -- 2:17.6 (2:16.9) (866) Karol Davidson 1981 Region 
Multi-Events Pentathlon Boys 6227 points (Using current TSSAA tables) 100 M dash -- 11.00 (861), triple jump -- 42’ 4' (12.90 m) (566), discus throw -- 122’ 3" (37.26 m) (609), pole vault -- 10’ 0" (3.05 m) (369), 400 m dash -- 53.80 (648), long jump -- 20’ 9' (6.32 m) (657), shot put -- 40’ 9" (12.42 m) (632), 110 m hurdles -- 14.90 (862), high jump -- 6’ 4" (1.93 m) (740), 1500 m run -- 5:55.6 (283) Jason McAddley 1997 Region 
Relays 4 x 100 Meter Relay Girls 48.39 Christina Benton, India Freeman, Azure Stacy, Qiana Smith 1998 Region 
Relays 4 x 100 Meter Relay Boys 41.97 Nick Crowe, Shawn Thomas, Roc Hardin, James Booker 1999 Region 
Relays 4 x 1600 Meter Relay Girls 21:41.3 Jackie Sharpe, Deanna Kulesz, Chelsea Jacobs, Sarah Damen 2000 Roosevelt Invitational (Dayton, OH) 
Relays 4 x 1600 Meter Relay Boys 18:15.97 John Sharpe, James D. Miller, Chris Ostrochov, Maclean O'Donnell 2008 Georgia Coaches Track Invitational 
Relays 4 x 200 Meter Relay Girls 1:43.30 Christina Benton, India Freeman, Azure Stacy, Qiana Smith 1998 State 
Relays 4 x 200 Meter Relay Boys 1:28.12 Michael Aiken, Travis Davis, Darryl Miller, Tim Almond 2007 State 
Relays 4 x 400 Meter Relay Girls 3:57.0c (Converted from 3:58.1 Mile Relay) Karol Davidson, Laura Fifield, Wendy Genella, Janet Easterday 1983 Baylor Relays 
Relays 4 x 400 Meter Relay Boys 3:20.0 Chris Schecter, Sammy Ford, Deaddrick Brown, Todd Stubbs 1984 State 
Relays 4 x 600 Steeplechase Relay Girls 9:03.62 Katie Ostrouchov, Jessica Palmer, Haley Hunt, Rachel Johnson 2009 Dan Crowe Relays 
Relays 4 x 600 Steeplechase Relay Boys 7:50.16 Thomas Potok, Seth Capshaw, Jimmy Varnell, Cody Parks 2009 Dan Crowe Relays 
Relays 4 x 800 Meter Relay Girls 9:30.1 Jackie Sharpe, Chelsea Jacobs, Deanna Kulesz, Sarah Damen 2000 News-Sentinel Relays 
Relays 4 x 800 Meter Relay Boys 7:54.5c (Converted from 7:57.5 2-mile relay) Keith Chance, Mike Reed, Greg Hunt, Philip Metheney 1977 Region 
Relays Co-Ed 1600 Medley Relay (G200-B200-G400-B800) Co-Ed 3:43.04 Meagan Dowdell, Michael Aiken, Sydney Heacock, Chris Ostrouchov  2008 Georgia Coaches Invitational 
Relays Co-Ed 4 x 100 Co-Ed 48.9 Spencer Gulmire, Emily Mitchell, Alonzo Douglas, Colleen McConnell 2004 Oak Ridge Relays 
Relays Co-Ed 4 x 40 Meters Co-Ed 21.83 Zach Hughes, Shelly Voit, Sam Bingham, Hailey Nichols 2011 Dale Legg Invitational 
Relays Co-Ed 4 x 40 Yards Co-Ed 19.11 Zach Hughes, Shelly Voit, Sam Bingham, Hailey Nichols 2011 Oak Ridge Relays 
Relays Distance Medley Relay (1200, 400, 800, 1600) or (800, 400, 1200, 1600) Girls 12:47.30 Adrian Etheridge, Sydney Heacock, Autumn Gipson, Melanie Kulesz  2008 Oak Ridge Relays 
Relays Distance Medley Relay (1200, 400, 800, 1600) or (800, 400, 1200, 1600) Boys 10:31.88 Chris Cole, Michael Aiken, Emerson Peacock, McClean O'Donnell 2008 Oak Ridge Relays 
Relays Middle Distance Medley Relay (200, 200, 400, 800) Girls 4:31.86 Sydney Heacock, Savanah Davis, Destiny McAdams, Autumn Gipson 2010 Roosevelt Invitational (Dayton, OH) 
Relays Middle Distance Medley Relay (200, 200, 400, 800) Boys 3:40.05 Rocky Fludd, Jadon Short, Cameron Gregg, John Sharpe 2010 Roosevelt Invitational (Dayton, OH) 
Relays Shuttle Hurdle Relay Girls 1:08.1 Marcie Kiggans, Amy Hurt, Emily Mitchell, Shelly Fleming 2002 Roosevelt Invitational (Dayton, OH) 
Relays Shuttle Hurdle Relay (high hurdles) Boys 1:04.9 Sam Holt, Darryl Davidson, Carlton Allen, Josh Murray 2002 Dan Crowe Relays 
Relays Sprint Medley Relay (100, 100, 200, 400) Girls 1:56.4 Anniece Weaver, Colleen McConnell, Anna Handley, Emily Mitchell 2004 Oak Ridge Relays 
Relays Sprint Medley Relay (100, 100, 200, 400) Boys 1:36.6 Thomas Mims, Nick Gallaher, Cory Blanton, Enoch DeVors 2002 Roosevelt Invitational (Dayton, OH) 
Sprints 100 Meter Dash Girls 11.9 Dee Dee Smith 1990 Region 
Sprints 100 Meter Dash Boys 10.55(w), 10.60 Jadon Short, Jadon Short 2011 Vol Track Classic, Sectionals 
Sprints 200 Meter Dash Girls 25.44 Dee Dee Smith 1991 State 
Sprints 200 Meter Dash Boys 21.52 Jadon Short 2011 State 
Sprints 400 Meter Dash Girls 56.2 Karol Davidson 1981 State 
Sprints 400 Meter Dash Boys 48.7 Eric Williams 1996 State 
Showing 64 items